ABI czyli przyszli Inspektorzy Ochrony Danych

Zgodnie z informacjami jakie dotychczas przekazywało biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) obecnie funkcjonujący w wielu instytucjach państwowych i firmach z sektora prywatnego Administratorzy Bezpieczeństwa Informacji mają stać się automatycznie Inspektorami ochrony Danych. 

Zauważyć jednak należy, że jeżeli polski ustawodawca wprowadzi w nowej ustawie o ochronie danych osobowych takie rozwiązanie będzie wymagało to od obecnych ABI bardzo dużego poszerzenia swojej wiedzy i stałej ich współpracy z działem IT ale również prawnikami mającymi wiedzę w tym zakresie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ABI powinien posiadać wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych. Natomiast zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO inspektor musi posiadać wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych, ale także prawa. Uzupełnieniem tej wiedzy w idealnym świecie byłaby jeszcze wiedza z zakresu IT szczególnie najnowszych zabezpieczeń. W rzeczywistości jednak inspektor będzie musiał współpracować z działem IT w zakresie wyboru najlepszej formy zabezpieczenia danych osobowych. 

GIODO ogłosiło, że w listopadzie 2017r. rozpocznie wdrażanie projektu T4DATA finansowanego przez UE polegajacego na wspólnym przygotowaniu wraz z organami ochrony danych z Włoch, Hiszpanii, Bułgarii i Chorwacji  cyklu szkoleń dla inspektorów ochrony danych (obecnie ABI) z sektora publicznego. W Polsce szkolenia obejmą 600 osób. Dodatkowo powstanie platforma, gdzie możliwe będzie skorzystanie z oferty webinariów poświęconych właściwemu wdrożeniu RODO w podmiotach z sektora publicznego.

 

Sierpień 6th, 2017 by